Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić ne isključuje mogućnost međuetničkih tenzija
Hronika

Rasim Ljajić ne isključuje mogućnost međuetničkih tenzija

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. septembar 2010.

BEOGRAD - Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić ukazao je danas da se u Sandžaku događa sukob unutar jednog, bošnjačkog naroda, ali nije isključio mogućnost međuetničkih napetosti koje logično rastu u takvim situacijama.

Ljajić je podsetio na desetogodišnju stabilnost u tom regionu, a napade muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića on je nazvao „pljuvanjem u bunar iz koga piješ vodu”.

Prema njegovim rečima, iza Zukorlićevog poziva međunarodnim posmatračima da dođu u Sandžak krije se prizemna politika dobijanja jeftinih političkih poena, a sama poruka više je namenjena domaćim medijima i javnosti u Sandžaku.

Ljajić je uveren da od međunarodnih posmatrača u Sandžaku nema ništa već da Zukorlić time samo želi da se pokaže kao „borac za nacionalnu političku stvar”.

On tvrdi da će sve to za dva dana biti zaboravljeno.

„Zukorliću bi najviše odgovaralo da ima bilo kakav oblik konfrontacije i najgore što bi moglo da se dogodi su incidenti u kome bi učestvovali predstavnici vlasti i represivne mere, što bi bilo potpuno besmisleno”, izjavio je Ljajić u jutarnjem Dnevniku RTS-a.

On je naglasio da rezultat na kratak i dugi rok može dati „uzdržana i umerena” politika.

Ljajić je rekao da bi čitavu „priču”, koja je inače ozbiljna, devalvirala rasprava „o partizanskoj autonomiji”, o evropskim posmatračima „koji nikada neće doći”, „o internacionalizaciji koja je potpuno besmislena”.

Situacija se ne rešava nikakvim verbalnim, a još manje drugim sukobljavanjem, nego potpuno drugačijim pristupom prema narodu koji u Sandžaku živi i svi mi smo jedini gubitnici ovakve politike, ocenio je ministar.

On je izrazio bojazan da bi zbog postojećih i narastajućih tenzija Sandžak moglo napustiti sve što je vredno u bošnjačkoj nacionalnoj zajednici.

Zato, smatra Ljajć, koji je lider Socijaldemokratske partije Srbije, o svim realnim problemima kao što je podela u islamskoj zajednici treba razgovarati. On, međutim, tvrdi da „partizanska autonomija nije realan problem”.

„Realni problemi se zamagljuju, posebno oni ekonomske prirode, zapošljavanja i balansiranje etničke strukture u pojedinim službama”, naveo je ministar.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner